KUNSTHUIS André in de Engelse Kerk - Art & Culture
Muze of Meester? – Vrouwen tussen inspiratie en autonomie

Groepstentoonstelling in de Engelse Kerk in Middelburg
Wie bepaalt het beeld van de vrouw: degene die kijkt, degene die schildert, of de vrouw zelf? Van 4 oktober tot en met 1 november 2026 presenteert de Engelse Kerk – Art & Culture in Middelburg de groepstentoonstelling Muze of Meester? – Vrouwen tussen inspiratie en autonomie. Zes kunstenaars onderzoeken vanuit verschillende invalshoeken de grens tussen model, inspiratiebron en autonoom kunstenaarschap.
Traditionele verhouding ter discussie
In de westerse kunstgeschiedenis is de vrouw ontelbare malen afgebeeld als muze, model of ideaalbeeld. Zij belichaamde schoonheid, verlangen, moederschap of verleiding, terwijl de kunstenaar die haar verbeeldde lange tijd overwegend man was. Muze of Meester? stelt die traditionele verhouding ter discussie. Wat gebeurt er wanneer vrouwen zelf de regie over het beeld nemen? En is de grens tussen degene die inspireert en degene die creëert eigenlijk wel zo scherp?
Internationale kunstenaars
De Amerikaanse multidisciplinaire kunstenaar Kasey Smith onderzoekt herinneren en vergeten. Na twintig jaar in de San Francisco Bay Area verhuisde zij in 2022 naar Nederland. Nederlandse kunstgeschiedenis vormt sindsdien een inspiratiebron én een manier om haar eigen migratie en verhouding tot een nieuwe culturele omgeving te onderzoeken.
De Britse, in Middelburg wonende Eddy Greenwood werkt vanuit de klassieke schildertraditie. Na een internationale carrière in de creatieve sector studeerde hij aan The Florence Academy of Art en Charles H. Cecil Studios. Oude meesters als Titiaan, Van Dyck en Velázquez inspireren zijn figuratieve werk.
Rachel Climo uit Roden keert in haar serie Repainting History bekende onderwerpen uit de kunstgeschiedenis om. In werken rond Leto, Lucretia en Marat wisselen traditionele rollen en perspectieven: de gebruikelijke male gaze maakt plaats voor een female gaze. Daarmee onderzoekt Climo hoe historische beeldtradities nog altijd onze blik op vrouwen, mannen en onszelf beïnvloeden. Zij studeerde aan de Klassieke Kunstacademie en Academie Minerva in Groningen.
In de portretten van Bianca Arntz staan identiteit en herinnering centraal. Oude familiefoto’s vormen een belangrijke inspiratiebron voor werk over verbondenheid en vergankelijkheid. Haar portretten gaan verder dan uiterlijke gelijkenis: vooral de ogen spelen een belangrijke rol in haar zoektocht naar de mens achter het gezicht.
Jan Willemsen verbindt fotografie, beeldbewerking, materie en woord. Zijn kunstenaarschap begon met schrijven en leidde tot zes romans, waarna fotografie en digitale beeldbewerking een steeds grotere rol kregen. Voor Muze of Meester? laat hij zich inspireren door Erato, muze van de liefdespoëzie, en Melpomene, muze van de tragedie. In zijn werk komen de klassieke muzen opnieuw tot leven in een hedendaagse beeldtaal waarin fotografie, compositie en tekst elkaar versterken.
André Romijn toont zijn interpretatie van Emma Hamilton als dansende bacchante, naar George Romney’s schilderij uit 1791. Hamilton was meer dan model en muze: met haar theatrale Attitudes creëerde zij zelf beelden geïnspireerd op de klassieke oudheid. Romijn schilderde de compositie in 2020 opnieuw. Misschien kan de muze dus ook meester zijn.
Muze of Meester? is de zevende en laatste thematische groepstentoonstelling van het tentoonstellingsprogramma 2026 van de Engelse Kerk – Art & Culture. Met het programma wil de organisatie beeldende kunst inzetten om niet alleen te kijken, maar ook vragen over mens, maatschappij en beeldvorming bespreekbaar te maken.
Muze of Meester? – Vrouwen tussen inspiratie en autonomie is te zien vanaf de opening zondagmiddag 4 oktober t/m 1 november 2026 in de Engelse Kerk – Art & Culture, Simpelhuisstraat 10 in Middelburg. De tentoonstelling is geopend van donderdag t/m zondag, 13.00–17.00 uur. De officiële opening vindt plaats op zondag 4 oktober om 13.00 uur.
Meer info: engelsekerkmiddelburg.nl

Schilderles in Kunsthuis André in de Engelse kerk Middelburg


André Romijn, autodidact op het gebied van portretschilderen en figuratief schilderen, creëert kunst die de traditionele grenzen van de vrouw overschrijdt. Met olieverf en vaak bladgoud als medium onthult zijn kunst boeiende verhalen, van intieme studies tot grootse composities, die zijn veelzijdige artistieke identiteit weerspiegelen. Romijns werk is bekroond en wereldwijd tentoongesteld en bevindt zich in kunstcollecties over de hele wereld.
André werkt vanuit Kunsthuis André, onderdeel van de Engelse kerk - Art & Culture- te Middelburg.
Contact
KUNSTHUIS André in de Engelse Kerk - Art & Culture
Simpelhuisstraat 10
4331 PH Middelburg
Nederland
Tel: 06 14065588
E-mail: andre@romijnart.com
engelsekerkmiddelburg.nl

8 dagen geleden bijgewerkt
Tentoonstellingen van KUNSTHUIS André in de Engelse Kerk - Art & Culture
#Nu te zien
#Afgelopen
- Schilderkunst
- Fotografie
- Sculptuur
- Tekeningen
- Beeldentuin
