Van Lieshout VI
Verborgen werelden

Van Lieshout VI | Night falls over the White Forest | Fiberart



De duo-expositie ‘Verborgen werelden’ van Suzan van Lieshout (Van Lieshout VI) en Helma Mostart toont van beide kunstenaars recent werk. Zij ontdekten dat dit ondanks alle verschillen opvallende overeenkomsten vertoont. Beide zijn geïntrigeerd door wat niet direct zichtbaar, maar toch voelbaar aanwezig is. Alle weekenden in september kun je deze bijzondere tentoonstelling bezoeken in de Notre Dame Des Arts (NDDA) te Ubbergen.
In haar fotomontages vermengt Suzan van Lieshout twee ‘geregistreerde punten in tijd’ tot een beeld met een geheel nieuwe betekenis. Na de dood van haar moeder in begin 2024, stapte zij over op een andere techniek en materiaal. Ze vond troost in zachte wol, vlas en zijde. Omdat er geen ruimte was voor kleur, werkte ze uitsluitend in zwart-wit. Langzaam bewegen de oorspronkelijke uitingsvorm en de nieuwe techniek richting elkaar. Fotografisch beeld x fiberart.
Ook voor Helma Mostart is een zelfgemaakt filmpje of foto vaak de aanleiding tot nieuw werk.
Toch vertrekt ze vanuit een totale duisternis, waaraan elk licht is onttrokken. In diepzwart houtskool ligt alles besloten. Met noeste arbeid, gummend en vegend, baant zij zich een weg door het zwart fluwelen houtskool. Laag voor laag schept Helma licht in de duisternis en laat een nieuwe, raadselachtige wereld verschijnen.
Beide kunstenaars proberen het punt tussen duisternis en helderheid te (be)grijpen. Helma is op zoek naar het vage lichtschijnsel dat contouren zichtbaar maakt, Suzan wordt gefascineerd door het moment waarin je ogen zoeken waarop ze zich moeten focussen – voor je snapt wat je ziet.

I was on top of this mountain, near Maratea, in the south of Italy. On my left hand there was a huge statue of Christ constructed out of white marble. The holy figure looked out over the Tyrrhenian coast, as if he blessed all the little ants over there, down below in the valley. A threatening storm approached on the right, covering everything in a deep dark.
In this work I want to show this mystical experience, which represents the feeling of invisible forces, and our own insignificance.

'Never Unhappy Again' is het eerste werk uit mijn serie 'Medicijn en Maakbaarheid - Een zoektocht zonder bijsluiter (2015 - 2019).' Lees het hele verhaal over dit bijzondere project op https://vlvi.nl/medicijn-en-maakbaarheid.

'Pollen' | Photography x Fiber Art | Linen, Wool

'Plants', Photomontage 60x80cm. on fine art paper, 1/3
In mijn kunst wil ik een spiegel zijn van de huidige tijd. Ik vind het bijzonder dat ik tot de generatie mensen behoor die nog geleefd, gedacht en gewerkt heeft zonder computer, om vervolgens te participeren in een volledig gedigitaliseerde wereld. Dat zie je terug in mijn werk: het is een mix van beide, zoals ik zelf ook half virtueel en half in real life besta.
Mijn werk is moeilijk in een hokje te plaatsen, omdat ik me steeds laat leiden door wat mij op een bepaald moment het meest bezighoudt. Zo heb ik me verdiept in het thema ‘medicijn en maakbaarheid’. Daarbij heb ik onderzocht waar grenzen liggen, hoe wij in onze samenleving met medicijngebruik omgaan en wat voor een consequenties dat heeft voor ons als individu (lees en bekijk hierover meer in mijn portfolio). Het heeft geresulteerd in een aantal zeer diverse werken (2D/3D).
De basis van mijn autonome werk is vaak fotografie. Elke foto vraagt om een andere benadering. Ik laat me inspireren en leiden door het onderwerp, lijnen en structuren. Daarbij benadruk ik elementen die reeds in het beeld aanwezig zijn. Meestal is een kleine ingreep al voldoende. Bijvoorbeeld het scheppen van een nieuwe context door het wijzigen van kleur. Interessant vind ik ook het maken van fotomontages, waarbij twee totaal verschillende beelden op elkaar worden gelegd en samensmelten tot één nieuwe afbeelding, met een andere betekenis.
Ik hou dus van experimenteren. Steeds veranderende (digitale) ontwikkelingen en technieken zorgen voor voeding. Toch ben ik ook ‘oude’ materialen zoals olieverf, (olie)pastelkrijt of inkt blijven gebruiken. In 2024 ben ik, na de dood van mijn moeder, met zachte, warme materialen aan de slag gegaan: wol, zijde, vlas... met vilttechnieken verken ik de mogelijkheden. Na het werken met meer afstandelijke technieken en harde materialen (computer, medicijnen, gips, PLA) voelt dit meer als thuiskomen in mijn menselijke natuur. Een interessant gegeven, dat ik graag verder verken.
Belangrijke thema’s die steeds terugkeren in mijn werk zijn (de huidige) TIJD, verwondering, vergankelijkheid, winnaars en verliezers.
Het maken van een boek over ZEN (Het Grote Zen Doe boek - met Arno van Haren, Uitgeverij Sterck & De Vreese, 2024) heeft een belangrijke laag toegevoegd aan de wijze waarop ik naar de wereld kijk.
Contact
Van Lieshout VI
Jan van Goyenstraat 11
6522ES Nijmegen
Nederland
Tel: 0627161775
E-mail: suzan@vlvi.nl
www.vlvi.nl

16 dagen geleden bijgewerkt
Tentoonstellingen van Van Lieshout VI
#Verwacht
#Afgelopen
- Fotografie
- Multimedia
- Grafiek
- Design
- Installatie
- Conceptueel
- Ruimtelijk
- Textiel
- Diversen